Lai mazinātu priekšlaicīgas mācību pārtraukšanas (PMP) riskus, ir jāizveido visaptverošs obligātā izglītības vecuma bērnu izglītošanās monitorings pašvaldību un valsts līmenī. Tādēļ turpmāk būs jāapkopo informācija arī par piecus un sešus gadus veciem bērniem, kas nav reģistrēti nevienā izglītības iestādē. To paredz Izglītības kvalitātes valsts dienesta (kvalitātes dienests) sagatavotais un otrdien, 16. augusta valdības sēdē apstiprinātais noteikumu projekts “Grozījums Ministru kabineta 2009. gada 4. augusta noteikumos Nr. 871 “Obligāto izglītības vecumu sasniegušo bērnu uzskaites kārtība”.

Izglītības likuma 4. pantā noteikts, ka obligāta ir bērnu sagatavošana pamatizglītības ieguvei no piecu gadu vecuma un pamatizglītības iegūšana vai tās turpināšana līdz 18 gadu vecumam. Savukārt Ministru kabineta noteikumi Nr. 871 līdz šim noteica obligāto izglītības vecumu sasniegušo bērnu uzskaiti tikai no septiņu gadu vecuma, kad bērni parasti sāk apmeklēt skolu. Tā kā pašlaik Latvijā un Eiropā pastiprināta uzmanība tiek pievērsta PMP cēloņiem un to novēršanai, kvalitātes dienests izstrādājis vairākus Ministru kabineta noteikumu grozījumu projektus ar mērķi pilnveidot informācijas iegūšanu un apkopošanu PMP risku mazināšanai. Arī vienā no OECD rekomendācijām ieteikts uzlabot datu vākšanu un monitoringu tieši par pirmsskolas vecuma bērnu izglītības procesu.

Obligāto izglītības vecumu sasniegušo bērnu uzskaites kārtība saglabāta līdzšinējā, mainot tikai bērnu vecumu, par kuriem tiek apkopota informācija: Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde reizi ceturksnī sniedz informāciju par Latvijā deklarētiem obligātā izglītības vecuma bērniem; minētā informācija tiek salīdzināta ar Valsts izglītības informācijas sistēmas datiem par izglītības iestādēs reģistrētiem bērniem, iegūstot sarakstu ar bērniem, kas izglītības iestādēs nav reģistrēti; pašvaldības noskaidro bērnu atrašanās vietu un kārto jautājumu par viņu mācībām izglītības iestādēs, kvalitātes dienests reizi gadā apkopo pašvaldību ievadīto informāciju un izstrādā priekšlikumus politikas un normatīvo aktu izmaiņām, lai uzlabotu datu apkopšanu un bērnu atgriešanos izglītības procesā.

Kvalitātes dienests jau informēja, ka 2015./2016. mācību gadā kopējais izglītības iestādēs nereģistrēto bērnu skaits bija 15912, un lielākā daļa no tiem (12965) pēc pašvaldību sniegtās informācija atradās ārzemēs (plašāka informācija un apkopotie dati par obligātā izglītības vecuma bērniem, kuri nav reģistrēti nevienas izglītības iestādes sarakstā 2015./2016. mācību gadā, pieejama kvalitātes dienesta tīmekļa vietnē).

Ar apstiprināto noteikumu projektu “Grozījums Ministru kabineta 2009. gada 4. augusta noteikumos Nr. 871 “Obligāto izglītības vecumu sasniegušo bērnu uzskaites kārtība” var iepazīties Ministru Kabineta tīmekļa vietnē: http://tap.mk.gov.lv/lv/mk/tap/?pid=40393730&mode=mk&date=2016-08-16.

Informāciju sagatavoja:

Izglītības kvalitātes valsts dienesta

vecākā eksperte Jana Veinberga

tālr.28383507

e-pasts: prese@ikvd.gov.lv