Ceturtdien, 18. oktobrī, stājas spēkā grozījumi Izglītības likumā, kuros cita starpā paredzēts vienkāršot izglītības iestāžu darbību un sadarbību ar Izglītības kvalitātes valsts dienestu (kvalitātes dienests) izglītības iestāžu reģistrācijas, licencēšanas un akreditācijas jautājumos.

Ievērojot grozījumos noteikto, turpmāk vairs netiks gatavotas un izsniegtas izglītības iestāžu reģistrācijas apliecības, izglītības programmas licences, kā arī izglītības iestāžu un izglītības programmu akreditācijas lapas. Turklāt, lai licencētu izglītības programmu, kas atbilst Ministru kabineta noteiktajam izglītības programmas paraugam, izglītības iestādei tikai jāievada informācija Valsts izglītības informācijas sistēmā (VIIS). Izglītības programma tiks uzskatīta par licencētu, ja kvalitātes dienests neinformēs izglītības iestādi par licencēšanas atteikumu. Izglītības iestāžu reģistrācijas un akreditācijas, izglītības programmu licencēšanas un akreditācijas fakts būs atspoguļots VIIS, piešķirot tam publisku ticamību un attiecīgi ievērojami samazinot dokumentu sagatavošanu.

Izglītības iestāžu galvenais uzdevums ir kvalitatīva izglītības procesa nodrošināšana, tādēļ ir būtiski, lai izglītības iestādes vadība un pedagogi lielāko sava darba daļu var veltīt izglītības kvalitātes pilnveidei, un tiem jāiegulda pēc iespējas mazāk laika dokumentu gatavošanā un arhivēšanā, turklāt svarīgi ir plašāk izmantot mūsdienu tehnoloģiju iespējas.

Kvalitātes dienests jau iepriekš mazināja administratīvo slogu, iniciējot grozījumus Vispārējās izglītības likumā un Ministru kabineta 20.12.2016. noteikumos Nr. 831 “Izglītības iestāžu, eksaminācijas centru, citu Izglītības likumā noteiktu institūciju, vispārējās un profesionālās izglītības programmu akreditācijas un izglītības iestāžu vadītāju profesionālās darbības novērtēšanas kārtība”. Iesāktais darbs turpināts Izglītības likuma grozījumos, kas stājas spēkā 18. oktobrī.

Jau informējām, ka, sākot akreditācijas procesu, izglītības iestādei kvalitātes dienestā vairs nav jāiesniedz pašnovērtējuma ziņojums papīra formā. Tā pieejamību jānodrošina izglītības iestādes vai dibinātāja tīmekļvietnē. Tāpat informējām, ka, nolemjot akreditēt izglītības iestādi vai izglītības programmu uz maksimālo termiņu – sešiem gadiem – akreditācijas lēmumi un akreditācijas lapas vairs netiks izsniegtas.

Pamatojoties uz Izglītības likuma grozījumiem, kvalitātes dienests sagatavojis arī grozījumus izglītības iestāžu reģistrācijas kārtībā, kā arī jaunu licencēšanas kārtību.