MĀCĪBU PROCESS
Ukraiņu skolēns vēlas pabeigt skolu un iegūt atestātu par vidējo izglītību. Vai, kārtojot nobeiguma eksāmenus, viņam tiks izsniegti arī sertifikāti, lai varētu turpināt izglītību? Kādus vērtējumus viņš saņem sekmju izrakstā? Vai vērtējumi ir jāiegūst visos mācību priekšmetos, izņemot latviešu valodu, literatūru un Latvijas vēsturi?
Atbilstoši Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likuma 13.1 pantam ukraiņu skolēni ir atbrīvoti no valsts pārbaudes darbu kārtošanas. Šobrīd plānots, ka izglītojamajam vispārējās vidējās izglītības pakāpē jāiegūst vērtējumi visos mācību priekšmetos, izņemot latviešu valodu, literatūru un Latvijas vēsturi (lūdzam sekot informācijai par normatīvo aktu grozījumiem).
Ja ukraiņu skolēns vēlas beigt 9. kl. un iegūt dokumentu par pamatizglītības ieguvi, vai ir jāliek eksāmeni un kādos priekšmetos?
Atbilstoši Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likuma 13.1 pantam ukraiņu skolēni ir atbrīvoti no valsts pārbaudes darbu kārtošanas.
Kādu dokumentu izsniegt Ukrainas skolēnam, kurš mācās 12.klasē?
Šobrīd plānots, ka ukraiņu izglītojamais iegūst vidējās izglītības atestātu, ja ir ieguvis vērtējumus visos mācību priekšmetos, izņemot latviešu valodu, literatūru un Latvijas vēsturi (lūdzam sekot informācijai par normatīvo aktu grozījumiem).
Vai ukraiņu skolēniem var likt ieskaitīts par iesaisti aktivitātēs?
Vērtēšana notiek atbilstoši skolas noteiktajai kārtībai, ja nav citas vienošanās.
Vai pieļaujama situācija, ka šajā mācību gadā ukraiņu skolēniem nav vērtējuma nevienā priekšmetā?
Šobrīd plānots, ka ukraiņu izglītojamais 1.-8.klasē un 10.-11.klasē var tikt pārcelts uz nākamo klasi bez nosacījumiem, taču ar tiesībām atkārtoti mācīties tajā pašā klasē. Ja nav iegūts vērtējums, nosakāmi papildu mācību pasākumi. Lūdzam sekot informācijai par normatīvo aktu grozījumiem.
Vai Ukrainas civiliedzīvotājus var uzņemt pašvaldības profesionālās ievirzes izglītības iestādēs? Kā notiek uzņemšana?
9.aprīlī stājās spēkā grozījumi Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likumā", kas cita starpā paredz: Nepilngadīgam Ukrainas civiliedzīvotājam ir tiesības turpināt iepriekš uzsākto profesionālās ievirzes izglītības ieguvi, apgūstot attiecīgas profesionālās ievirzes izglītības programmas pašvaldību izglītības iestādēs, tādā pašā kārtībā, kādā nodrošina izglītības ieguves iespējas nepilngadīgam patvēruma meklētājam atbilstoši Patvēruma likumā un citos normatīvajos aktos noteiktajam, izņemot regulējumu attiecībā uz valsts finansējuma piešķiršanu pedagogu atalgojuma un mācību līdzekļu nodrošināšanai.
Vai mācību līdzekļiem paredzēto naudu Ukrainas skolēnam drīkst izlietot, lai nopirktu, piemēram, sporta tērpu?
Nē, mācību līdzekļiem paredzēto naudu nevar izlietot, lai nopirktu sporta tērpu.
Kā iegūt un izlikt vērtējumus mācību priekšmetos, kuri ukraiņu skolēniem nav mācīti, piemēram, datorikā 4. un 5. klasē, inženierzinībās 7. klasē, krievu valodā (skolēns Latvijā mācās mazākumtautību skolā, bet Ukrainā nav mācījies krievu valodu)?
Veidojot individuālo plānu, nepieciešams apzināt skolēna iepriekšējās zināšanas un prasmes visos mācību priekšmetos. Iekļaujot izglītojamos Latvijas izglītības iestādē, pedagogam ir tiesības veidot pārbaudes darbus ar pielāgotiem sasniedzamajiem rezultātiem. Pārbaudes darbu veidošanā aicinām ņemt vērā mācību priekšmetu saiknes – datorika un inženierzinības ir saistītas ar Ukrainas izglītības sistēmā iekļauto informātiku un mājturību, vizuālā māksla – ar Ukrainas izglītības sistēmā iekļauto rasēšanu.
Attiecībā uz mazākumtautību valodu aicinām vērtējumu izlikt ukraiņu valodā analoģiski šobrīd esošai mazākumtautību izglītības programmas īstenošanas praksei.
Vai var ņemt vērā Ukrainā iegūtos vērtējumus līdz šim?
Tā kā Ukrainas un Latvijas izglītības sistēmas (gan mācību programmas, gan standarti, gan vērtēšanas kārtība) ir atšķirīgas, Ukrainā iegūtajiem vērtējumiem ir tikai informatīva nozīme.
Vai var izlikt vērtējumus, piemēram, matemātikā, angļu valodā par tēmām, kuras skolēns apgūst tiešsaistes skolā Ukrainā?
Izglītības iestāde mācību priekšmetu vērtējumus izliek atbilstoši izveidotajam individuālajam plānam un mācību plānam, kas atbilst Latvijas izglītības standartiem. Skolēni, apgūstot mācību saturu, var izmantot mācību līdzekļus savā dzimtajā valodā, taču nav iespējams izlikt vērtējumus, kas nav tieši izrietoši no Latvijas izglītības sistēmas standartā definētajiem sasniedzamajiem rezultātiem.
Vai mācību priekšmetā Latvijas un pasaules vēsture skolēns saņem vērtējumu?
Šobrīd tiek gatavoti grozījumi normatīvajos aktos, kas paredz vērtējuma neizlikšanu mācību priekšmetā “Latvijas vēsture”. Attiecībā uz vērtējuma izlikšanu mācību priekšmetā “Latvijas un pasaules vēsture” aicinām vērtēt ukraiņu izglītojamo zināšanas un prasmes saistībā ar pasaules un Eiropas reģionu vēsturi.
Kurā klasē jāuzņem Ukraiņu civiliedzīvotājs, kurš Ukrainā esot pabeidzis pamatskolu? Atbilstoši vecumam viņam būtu jāmācās 9. klasē, bet Latvijā pēc pamatizglītības iegūšanas skolēns tiek uzņemts 10. klasē.
Šajā gadījumā svarīgi ņemt vērā to, ka uzņemšana nav saistīta ar vecumu, bet ar iepriekš iegūto izglītību. Ja tā ir atbilstoša uzņemšanai 10. klasē, tad to drīkst darīt.
Vai mācību programmu īstenošanai ukraiņu valodā ir nepieciešama papildu jaunas programmas licencēšana?
Mācības Latvijā notiek valsts valodā vai valsts valodā un mazākumtautību valodā. Likums skaidro, ka Ukrainas civiliedzīvotājiem tiek nodrošināta iespēja iegūt izglītību valsts valodā vai mazākumtautības valodā. Ja grib veidot jaunu izglītības programmu, kurā integrē ukraiņu valodas mācību priekšmetu, tad jaunā programma jālicencē. Šādos gadījumos aicinām vērsties Izglītības kvalitātes valsts dienestā (vecākā eksperte Dina Jēkabsone, tālr. +371 67507832, dina.jekabsone@ikvd.gov.lv)
Skolēns apmeklē skolu tikai 2 reizes nedēļā. Vecāki skaidro, ka pārējās dienās meita mācās attālināti Ukrainā. Vai tā drīkst rīkoties?
Nē. Ja vecāki ir izvēlējušies, ka skolēns mācās Latvijas skolā, tad šim skolēnam ir saistoši LR normatīvie akti par izglītību, kā arī izglītības iestādes iekšēji noteikumi, t.sk., par mācību stundu apmeklējumu.
FINANSĒJUMS
Kā notiek naudas plūsma privātajām pirmsskolas izglītības iestādēm, kurās ir uzņemti Ukrainas civiliedzīvotāji? Vai iestāde iesniedz rēķinu pašvaldībai un pēc VARAM piešķirtā finansējuma tas tiek pārvirzīts pašvaldībai?
Pašvaldība, izmantojot Valsts kases e-pakalpojumu ePārskati, reizi mēnesī (līdz pārskata mēnesim sekojošā mēneša desmitajam datumam) iesniedz Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai (VARAM) pārskatu par pirmsskolas izglītības iestādes izdevumiem, kas saistīti ar Ukrainas civiliedzīvotājiem sniegto atbalstu. Ekonomikas ministrija, Izglītības un zinātnes ministrija un Labklājības ministrija atbilstoši kompetencei piecu darbdienu laikā saskaņo, un VARAM reizi mēnesī kompensē pašvaldībām izdevumus, kas radušies sakarā ar Ukrainas civiliedzīvotājiem sniegto atbalstu, pieprasot līdzekļu piešķiršanu no budžeta resora "74. Gadskārtējā valsts budžeta izpildes procesā pārdalāmais finansējums" programmas 02.00.00 "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem".
Kā izglītības iestādes saņem finansējumu par pedagogu papildus veiktajiem pienākumiem darbā ar Ukrainas skolēniem (257 eiro par katru izglītojamo)?
Pašvaldība, izmantojot Valsts kases e-pakalpojumu „ePārskati” reizi mēnesī (līdz pārskata mēnesim sekojošā mēneša desmitajam datumam) iesniedz VARAM pārskatu par izdevumiem, kas saistīti ar Ukrainas civiliedzīvotājiem sniegto atbalstu. Ekonomikas ministrija, Izglītības un zinātnes ministrija un Labklājības ministrija atbilstoši kompetencei piecu darbdienu laikā saskaņo, un VARAM reizi mēnesī kompensē pašvaldībām izdevumus sakarā ar Ukrainas civiliedzīvotājiem sniegto atbalstu, pieprasot līdzekļu piešķiršanu no budžeta resora "74. Gadskārtējā valsts budžeta izpildes procesā pārdalāmais finansējums" programmas 02.00.00 "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem".
No dažādiem informācijas avotiem ir saņemta atšķirīga informācija par valsts dotāciju 1.- 4.klašu izglītojamo ēdināšanai. Vai tiks piešķirta valsts mērķdotācija Ukrainas civiliedzīvotāju (1.-4.klašu) ēdināšanai?
Uz laiku līdz 90 dienām ukraiņu bērnu ēdināšanas izdevumi par ēdināšanu skolās un pirmsskolās jāiekļauj pārskatos, ko sniedz saskaņā ar MK noteikumiem Nr. 168 „Noteikumi par izmitināšanas un ēdināšanas pakalpojuma nodrošināšanu Ukrainas civiliedzīvotājiem”.
Vai tiks piešķirts papildu finansējums par Ukrainas civiliedzīvotājiem, kuri mācās profesionālās ievirzes izglītības iestādēs?
Šobrīd nav paredzēts piešķirt papildu finansējumu par Ukrainas civiliedzīvotājiem, kuri mācās profesionālās ievirzes izglītības iestādēs.
Ukrainas skolēns mācās attālināti Ukrainas izglītības iestādē, bet vēlētos mācīties latviešu valodu. Vai pastāv kāda iespēja piedāvāt latviešu valodas stundas, piemēram projekta “Palielināt atbalstu vispārējās izglītības iestādēm izglītojamo individuālo kompetenču attīstībai” ietvaros SAM 8.3.2.) vai izmantojot valsts budžeta mērķdotācijas finansējumu 257 EUR? Vai bērns šādā gadījumā jāreģistrē izglītības iestādē, vai pietiek ar vecāku iesniegumu par šādu apmācību?
Lai skolēns saņemtu atbalstu no SAM 8.3.2. projekta vai valsts budžeta, skolēnam jābūt uzņemtam kādā no izglītības iestādēm.
Šajā gadījumā, ja skolēns vai vecāki izrāda interesi, bet netiek uzņemts izglītības iestādē, bērnu var iesaistīt pasākumos, kuri notiek citiem izglītības iestādē uzņemtiem ukraiņu skolēniem. Atsevišķi veidot nodarbības latviešu valodas apguvei, neuzņemot skolēnu izglītības iestādē, nevar.
Vai projektā 8.3.2. ar Ukrainas civiliedzīvotājiem var slēgt uzņēmuma līgumus? Vai ir noteikts, kāda veida līgumus var slēgt?
8.3.2. projektā ir slēdzami darba līgumi vai vainošanās par darbu projektā, ja persona jau ir izglītības iestādē noslēgusi darba līgumu. Līgums saturiski neatšķiras no citiem projektā jau noslēgtiem darba līgumiem ar mūsu pašu pedagogiem. Vienīgā nianse - noslēdzot līgumu, ir nepieciešams papildu iesniegums VID ar lūgumu piešķirt personai nodokļu maksātāja kodu.
Vai arī sporta skolām tiks piešķirts finansējums piemaksām par izglītības pakalpojuma nepārtrauktības nodrošināšanu augsta epidemioloģiskā riska apstākļos Covid-19 pandēmijas laikā - no 2022.gada janvāra līdz maijam?
4. aprīlī nosūtīta informācija visām sporta skolām un dibinātājiem par profesionālās ievirzes sporta izglītības iestāžu pedagogiem/administrācijai piešķirto vienreizējo piemaksu par izglītības pakalpojuma nepārtrauktības nodrošināšanu augsta epidemioloģiskā riska apstākļos. (Ministru kabineta 2022. gada 17. marta rīkojumu Nr. 189 “Par finanšu līdzekļu piešķiršanu no valsts budžeta programmas “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem””, Izglītības un zinātnes ministrijas 2022.gada 31. marta rīkojumu Nr. 1-2e/22/123
SERTIFIKĀTI
Vai septembrī izglītības iestāžu pedagogiem un darbiniekiem būs nepieciešams sertifikāts?
Ja nemainīsies esošā kārtība, tad arī septembrī sertifikāts būs nepieciešams.
Vai Ukrainas skolotājam, strādājot Latvijas izglītības iestādē, ir nepieciešams Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts?
Ja atbilstoši šiem noteikumiem darba pienākumu veikšanai nepieciešams vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts, no 2022. gada 1. aprīļa šo noteikumu 349. punktā minētajām personām ir pienākums uzsākt vakcināciju ne vēlāk kā 14 dienu laikā no darba pienākumu uzsākšanas un to pabeigt ne vēlāk kā septiņas dienas pēc vakcīnas lietošanas instrukcijā norādītā īsākā termiņa. Ja darbinieks vakcināciju nav uzsācis vai pabeidzis noteiktajā termiņā, darba devējs darbinieku atstādina no darba pienākumu veikšanas.
https://likumi.lv/ta/id/326513-epidemiologiskas-drosibas-pasakumi-covid-19-infekcijas-izplatibas-ierobezosanai
UKRAINAS PEDAGOGA NODARBINĀTĪBA
Kas apmaksā obligāto veselības pārbaudi Ukrainas pedagogiem?
Darba devējs trīs mēnešus kopš darba līguma noslēgšanas dienas ir tiesīgs nodarbināt Ukrainas civiliedzīvotāju bez pirmreizējās obligātās veselības pārbaudes veikšanas atbilstoši normatīvajiem aktiem, kas regulē obligātās veselības pārbaudes veikšanas kārtību. Šis izņēmums neattiecas uz pirmreizējo veselības pārbaudi personām, kuras paredzēts nodarbināt darbā īpašos apstākļos atbilstoši Ministru kabineta 2009. gada 10. marta noteikumu Nr. 219 "Kārtība, kādā veicama obligātā veselības pārbaude" 2. pielikumam.