Gatavojoties 2019./2020. mācību gadam un sākot pakāpenisku pāreju uz mācībām valsts valodā, izglītības iestādēm ir jānodrošina izglītības programmu atbilstība jaunajam normatīvajam regulējumam. Tādēļ Izglītības kvalitātes valsts dienests aicina līdz 2019. gada 30. aprīlim Valsts izglītības informācijas sistēmā (VIIS) pieteikt licencēšanai pirmsskolas izglītības programmas atbilstoši Ministru kabineta noteiktajam paraugam, kā arī izdarīt grozījumus pamatizglītības programmās.

Kāpēc tas jādara?

2019. gada 1. septembrī spēkā stāsies jaunās pirmsskolas izglītības vadlīnijas, kā arī Izglītības likuma 9. panta normas par izglītības ieguves valodu valsts, pašvaldības un privāto pirmsskolu īstenojamajās pirmsskolas izglītības un pamatizglītības programmās. Savukārt Izglītības likuma Pārejas noteikumu 70. punktā noteikts, ka izglītības iestādēm jānodrošina izglītības programmu atbilstība likuma prasībām par izglītības ieguves valodu un iesniegšana licencēšanai līdz 2019. gada 30. aprīlim.

Kam jādara?

  • Izglītības iestādēm, kas līdz šim īstenoja pirmsskolas izglītības autorprogrammas
  • Vispārējās izglītības iestādēm, kas īsteno pamatizglītības mazākumtautības programmas.

Kas jāizdara līdz 2019.gada 30.aprīlim?

1) Izglītības iestādēm, kas līdz šim īstenoja pirmsskolas izglītības autorprogrammas

Jāievada dati Valsts izglītības informācijas sistēmā (VIIS) par pirmsskolas izglītības programmas īstenošanu atbilstoši kādam no Ministru kabineta 2018. gada 21. novembra noteikumos Nr.716 “Noteikumi par valsts pirmsskolas izglītības vadlīnijām un pirmsskolas izglītības programmu paraugiem” noteiktajiem paraugiem.

Datus par licencējamo paraugprogrammu VIIS ievada, atverot sadaļu “Programmas (licencēšana un akreditācija)”, izvēloties aktivizēt sadaļu “Jauna paraugprogramma” un aizpildot tajā nepieciešamo informāciju. Pēc datu par izglītības programmu ievadīšanas, informācija jāsaglabā, nospiežot “Saglabāt” un “Iesniegt IKVD”.

Izglītības programma tiek uzskatīta par licencētu brīdī, kad kvalitātes dienests VIIS ievadījis licencēšanas datumu, tādā veidā akceptējot izglītības programmas īstenošanu konkrētajā izglītības iestādē.

2) Vispārējās izglītības iestādēm, kas īsteno mazākumtautību izglītības programmas

Pamatizglītībā izglītības iestādei atbilstoši attīstības plānā izvirzītajām prioritātēm ir jāveic grozījumi licencētajās mazākumtautību izglītības programmās, nosakot mācību priekšmetus, kurus apgūs latviešu valodā. Grozījumus veic, izvēloties vienu no valsts pamatizglītības standartā noteiktajām valodas lietojuma proporcijām:

  • ne mazāk kā 80 % apjomā no kopējās mācību stundu slodzes mācību gadā, ieskaitot svešvalodas un mācību priekšmetus, kas apgūstami mazākumtautības valodā un bilingvāli;
  • 1.–6.klasē ne mazāk kā 50% apjomā no kopējās mācību stundu slodzes mācību gadā, ieskaitot svešvalodas un mācību priekšmetus, kas apgūstami mazākumtautības valodā un bilingvāli un 7.–9. klasē ne mazāk kā 80 % apjomā no kopējās mācību stundu slodzes mācību gadā, ieskaitot svešvalodas un mācību priekšmetus, kas apgūstami mazākumtautības valodā un bilingvāli (2019. gada 1. septembrī stājas spēkā proporcijas attiecībā uz 1.–7.klasi).

Grozījumi izglītības programmā jāapstiprina ar direktora rīkojumu un jāpievieno šis dokuments (ar mācību plānu) VIIS pie konkrētās licencētās programmas. Par minēto grozījumu veikšanu VIIS izglītības iestādei ir jāpaziņo kvalitātes dienestam uz elektroniskā pasta adresi: dina.jekabsone@ikvd.gov.lv.

Ja izglītības programmas grozījumi būs veikti atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam, kvalitātes dienests izdarīs ierakstu pie konkrētās izglītības programmas sadaļā – “Piezīmes”. Gadījumā, ja pievienotajos dokumentos būs nepietiekamas ziņas, kvalitātes dienesta vecākais eksperts informācijas precizēšanai sazināsies ar izglītības iestādi.