Ceturtdien, 21. septembrī, norisinājās projekta “Atbalsts priekšlaicīgas mācību pārtraukšanas samazināšanai” noslēguma konference “Vakar. Šodien. Rīt”, kurā vienkopus satikās projekta komanda, sadarbības partneri, pašvaldību un izglītības iestāžu pārstāvji, lai atskatītos uz projekta PuMPuRS sešos gados paveikto.
Kopš 2017.gada marta projekts veiksmīgi atbalstīja un iedvesmoja audzēkņus, kuri ikdienā saskaras ar priekšlaicīgas mācību pārtraukšanas riskiem, taču noslēguma konferences laikā bija iespēja dzirdēt un gūt apliecinājumu tam, cik daudziem patiesi ir palīdzēts un, cik projekts ir bijis nozīmīgs un apjomīgs gadu gaitā.
Konferenci ar svinīgu uzrunu atklāja Izglītības kvalitātes valsts dienesta vadītāja Inita Juhņēviča, kura atklāja, ka mums visiem patiesībā vajadzētu atcerēties, ka vissvarīgākais ir PAMANĪT, IEKLAUSĪTIES un ATBLSTĪT. To, atskatoties uz projektā paveikto, apstiprināja arī projekta PuMPuRS vadītāja Inese Vilāne, kura kopā ar “Dynamic University” vadītāju un stratēģiskās attīstības konsultanti Līnu Dzeni pastāstīja, ka projekta īstenošanas gaitā sniegtā atbalsta apmērs skolēniem pieaudzis vairākkārtīgi, kopumā sniedzot atbalstu vismaz 50 000 skolēnu visā Latvijā.
Noslēguma konferencē ar vērtīgu pieredzi projekta īstenošanā dalījās arī Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Izglītības pārvaldes Vispārējās izglītības skolu nodaļas vadītāja, projekta PuMPuRS saturiskā koordinatore Anita Pēterkopa, pastāstot, ka 83.5% Rīgas skolu piedalījās projektā un kopumā atbalsta sniegšanā iesaistījās ap 1400 pedagogu, kuri sniedza atbalstu vairāk nekā 25 000 individuālā atbalsta plānu ietvaros.
Vērtīgas atziņas guvām arī no pētījuma par sociālās izstumtības riskam pakļautiem izglītojamiem vispārējās un profesionālās izglītības iestādēs, par ko vairāk pastāstīja Latvijas Universitātes Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes profesore, Baltijas pētniecības projekta vadītāja Latvijā Biruta Sloka, kura uzsvēra, ka jauniešiem, kuri ir pakļauti dažādiem riskiem, būtiskākie motivējošie faktori ir personīgā attieksme un komunikācija, spēja sadzirdēt viņu problēmas un palīdzēt rast tām risinājumus, kā arī dažādu neformālo izglītības aktivitāšu pieejamība, materiālais atbalsts un skolas vide.
Viena no nopietnākajām un pārdomu raisošākajām noslēguma konferencē bija Uzvediba.lv vadītājas Līgas Bērziņas uzruna, kas izgaismoja tēmu – neredzamie vardarbības signāli skolās, par ko bieži vien mēs skaļi nerunājam, tomēr piedzīvojam un izvēlamies ignorēt. Līga uzsvēra, ka mums katram ir jāspēj nospraust robežas un jāprot atrast veidus kā parūpēties par sevi, lai varētu parūpēties arī par citiem.
Uz skatuves konferences dalībniekiem pievienojās arī OPEN radošā centra vadītājs Edijs Klaišis, kurš tieši un atklāti runāja par to, ko mēs ikdienā nepamanām. Pieredzes stāsti ir skarbi un patiesi, tomēr pateicības vārdus saņem arī pedagogi, kuri atrod iespēju palīdzēt. Visvairāk pārdomas raisošā atziņa no Edija visiem pieaugušajiem ir par to, ka mēs bieži vien, pirms jaunietis nokļuvis kādā “grupējumā”, nepamanām, ka viņš piederības sajūtu un atbalstu ir meklējis pie kāda no mums, mēģinot parādīt, ka viņam ir nepieciešams atbalsts, tomēr mēs to neesam atpazinuši. Skolēns vienmēr meklēs iespēju būt ārpus sociālās vides, kurā viņš jūtas nepiederīgs.
Konferences 1. daļas noslēgumā uz skatuves kāpa projekta PuMPuRS vecākā eksperte Kristīne Jansone kopā ar jauniešiem, kurus jau pirms gada iepazinām projekta PuMPuRS veidotajās video epizodēs ”Klases izaicinājums”, ko visiem bija iespēja vērot Latvijas Televīzijas ēterā. Jaunieši pavisam godīgi atzina, ka visvairāk novērtē tos skolotājus, kuri ieklausās bērnos un atrod veidu kā nepalikt vienaldzīgiem un atbalstīt, tomēr tādu skolotāju esot pavisam maz.
Projekta PuMPuRS vadītāja konferences noslēgumā atklāja, ka šobrīd turpinās darbs pie nākamā projekta, kas saistīts ar priekšlaicīgas mācību pārtraukšanas samazināšanu un atbalstu skolēniem, uzsverot, ka projekta gaitā kopīgi ir izdevies gūt pārliecību par to, ka mēs arvien biežāk pamanām, ieklausāmies un atbalstām bērnus un jauniešus, kas ļauj cerēt, ka arī pēc projekta noslēguma mēs spēsim atrast nepieciešamos individuālos resursus katrs pats sevī, kā arī kopīgi skolās, pašvaldībās un valsts līmenī radīsim veidus un iespējas, lai visi, kuriem tas nepieciešams, šo atbalstu saņemtu.
Ieskaties un iedvesmojies: Noslēguma konferences ieraksts pieejams: https://www.facebook.com/pumpurs.lv/videos/857485932305888/
Šo Eiropas Sociālā fonda projektu Nr. 8.3.4.0/16/I/001 “Atbalsts priekšlaicīgas mācību pārtraukšanas samazināšanai” īsteno Izglītības kvalitātes valsts dienests (IKVD), lai mazinātu to izglītojamo skaitu, kas pārtrauc mācības