Ņemot vērā izglītības iestāžu jautājumus par telpām, kurās var īstenot interešu izglītības un pieaugušo neformālās izglītības programmas, Izglītības kvalitātes valsts dienests (kvalitātes dienests) ir lūdzis Ekonomikas ministrijas skaidrojumu. Skaidrojumā teikts, ka izglītības procesu interešu izglītības, neformālās izglītības, mūžizglītības u.tml. jomā var organizēt telpās ar līdzīgu funkciju, proti, speciāli nemainot telpu lietošanas veidu. Tātad minēto izglītības programmu īstenošanai var izmantot telpas ar līdzīgām funkcijām, piemēram, biroja telpas, aktu zāle u.c. (biroju ēka, ēka izklaides pasākumiem u.tml.), vienlaikus domājot par drošu vidi, proti, ievērojot higiēnas un ugunsdrošības prasības, ko apliecina Veselības inspekcijas un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta atzinumi/kontroles akti.
Kvalitātes dienests jau informēja, ka 2015.gada 1.augustā ir stājās spēkā Ministru kabineta 2015.gada 14.jūlija noteikumi Nr.397 “Izglītības iestāžu un citu Izglītības likumā noteikto institūciju reģistrācijas kārtība”, kuru 11.punkts paredz, ka Izglītības iestāžu reģistra atbildīgajai amatpersonai pirms izglītības iestādes reģistrēšanas jāpārliecinās, vai:
- Iesniedzējs ir saņēmis Veselības inspekcijas atzinumu par telpu gatavību darbības sākšanai un atbilstību higiēnas prasībām;
- Izglītības programmas īstenošanas būves vai telpu lietošanas veids atbilst plānotajai darbībai un ir reģistrēts Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmā;
- Būve vai telpas, kur īstenos izglītības programmu, ir pieņemta ekspluatācijā;
- Izglītības programmas īstenošanas vietas adrese un juridiskā adrese atbilst Valsts adrešu reģistra informācijas sistēmas datiem.
Savukārt 2016.gada 1.jūnijā stājās spēkā grozījumi Izglītības likumā, kas noteic, ka izglītības programmas tiek īstenotas personas dzīvībai un veselībai drošos apstākļos (IL 36.panta trešā daļa) un ka Izglītības iestāžu reģistrā iekļaujamas ziņas par izglītības iestādes telpu platību, tehnisko aprīkojumu, to atbilstību būvniecības, drošības, higiēnas prasībām (IL 24.panta otrās daļas 5.punkts).
Minētās izmaiņas normatīvajā regulējumā radījušas daudz jautājumu no to izglītības iestāžu puses, kuras īsteno interešu izglītības vai pieaugušo neformālās izglītības programmas. Tādēļ kvalitātes dienests, lūdzot skaidrojumu, vērsās pie Ekonomikas ministrijas kā vadošās valsts pārvaldes iestādes, kas izstrādā un īsteno būvniecības un mājokļu politiku. No Ekonomikas ministrijas skaidrojuma “Par izglītības programmu īstenošanas vietas adresi” izriet, ka gadījumā, ja tiek īstenots izglītības process interešu izglītības, neformālās izglītības, mūžizglītības u.tml. jomā nav nepieciešams speciāli mainīt telpu lietošanas veidu uz “1263 – Skolas, universitātes un zinātniskajai pētniecībai paredzētās ēkas; Izglītības iestāžu telpu grupa”. Ja plānotajam izglītības procesam ir nepieciešama atsevišķa darba vide, piemēram, rakstāmgalds un dators, to var organizēt arī biroju ēkā. Tomēr, ja izglītības process saistīts ar profesijas iegūšanu, tad šajā gadījumā praktiskajām nodarbībām ir jānotiek atbilstošā vidē.
Kvalitātes dienests aicina pievērst uzmanību, ka izglītojošai darbībai nedrīkst izmantot dzīvojamo telpu platību (dzīvokļus), jo tādā gadījumā atbildīgās personas var saukt pie administratīvās atbildības.
Atgādinām, ka izglītības iestādēm ir pienākums savlaicīgi (10 darbdienu laikā) paziņot par nepieciešamajiem grozījumiem Izglītības iestāžu reģistrā atbilstoši Ministru kabineta 2015.gada 14.jūlija noteikumi Nr.397 “Izglītības iestāžu un citu Izglītības likumā noteikto institūciju reģistrācijas kārtība” 17.punktā noteiktajam.