Izglītības kvalitātes valsts dienests aicina izglītības iestādes steidzami aktualizēt profesionālās tālākizglītības programmas atbilstoši profesionālās tālākizglītības valsts standartam, palielinot 3. profesionālās kvalifikācijas līmeņa (PKL) izglītības programmas apjomu līdz 640 stundām, kā arī 4. PKL izglītības programmas apjomu līdz 960 stundām. Par izdarītajiem grozījumiem izglītības programmā jāiesniedz iesniegums Izglītības kvalitātes valsts dienestam, savukārt rīkojums par grozījumiem izglītības mācību plānā un aktualizētais mācību plāns jāievieto Valsts izglītības informācijas sistēmā (VIIS).
Veicinot pieaugušo izglītības kvalitāti, 2024. gada 22. februārī stājās spēkā profesionālās tālākizglītības un profesionālās pilnveides izglītības valsts standarts (Ministru kabineta 2024. gada 20. februāra noteikumi Nr. 110 “Noteikumi par valsts profesionālās tālākizglītības un profesionālās pilnveides izglītības standartu”). Standarts noteic profesionālās tālākizglītības un profesionālās pilnveides izglītības stratēģiskos mērķus, izglītības programmu obligāto saturu, iegūtās profesionālās kvalifikācijas vai profesionālās kompetences vērtēšanas pamatprincipus un kārtību, kā arī profesionālās tālākizglītības programmas apjoma sadalījumu no pirmā līdz ceturtajam profesionālās kvalifikācijas līmenim.
Valsts profesionālās tālākizglītības un profesionālās pilnveides izglītības standartā noteikts, ka minimālais 3. PKL profesionālās tālākizglītības programmas apjoms ir 640 stundas, savukārt 4. PKL profesionālās tālākizglītības apjoms – vismaz 960 stundas.Tādēļ visām izglītības iestādēm, kuras līdz šim īstenoja profesionālās tālākizglītības programmas 480 stundu apjomā (3. PKL) vai 640 stundu apjomā (4. PKL), steidzami jāveic grozījumi licencētajās izglītības programmās, tostarp aktualizējot izglītības programmas mācību plānu un palielinot izglītības programmas apjomu attiecīgi līdz 640 vai 960 stundām.
Grozījumi licencētajās izglītības programmās, nodrošinot profesionālas tālākizglītības programmu atbilstību standarta prasībām un citos gadījumos, jāveic atbilstoši Ministru kabineta noteikumu Nr.253 "Vispārējās un profesionālās izglītības programmu licencēšanas kārtība" 17.punktā noteiktajam.
Grozījumus izglītības programmas mācību plānā apstiprina ar izglītības iestādes vadītāja rīkojumu (ietverot informāciju par grozījumu pamatojumu un grozījumu būtības aprakstu). Rīkojums, kā arī aktualizētais un izglītības iestādes vadītāja apstiprinātais mācību plāns jāpievieno VIIS konkrētas izglītības programmas sadaļas „Mācību plāns” laukā „Pielikumi”, lietojot datnes nosaukuma veidni “Macibu_plans_izglitibas_programmas_nosaukums_grozijumi_Standarts”, saglabājot VIIS arī sākotnēji licencētās izglītības programmas mācību plānu.
Par veiktajiem grozījumiem izglītības programmā izglītības iestādei jāsagatavo un jānosūta elektroniski parakstīts iesniegums (skat. pievienoto iesnieguma paraugu) Izglītības kvalitātes valsts dienestam. Iesniegums un tam pievienotie dokumenti jānosūta uz e-pasta adresi: licencesana@ikvd.gov.lv.
Pēc iesnieguma saņemšanas Izglītības kvalitātes valsts dienesta eksperts izvērtēs izglītības programmā veiktos grozījumus, to atbilstību standarta un profesionālās kvalifikācijas prasībām un pozitīva vērtējuma gadījumā veiks izmaiņas VIIS licencētās izglītības programmas datos un izdarīs ierakstu piezīmēs par licencētas programmas grozījumu akceptēšanu, tai skaitā norādot veikto grozījumu būtību.
Vienlaikus vēršam uzmanību, ka izglītojamo grupām, kuras uzņemtas un sākušas mācības līdz valsts profesionālās tālākizglītības un profesionālās pilnveides izglītības standarta spēkā stāšanās dienai, jānodrošina iespēja pabeigt izglītības programmu atbilstoši izglītības programmas variantam uzņemšanas brīdī.