Kvalitātes dienests 2015. gadā ir izvirzījis četras darbības prioritātes:
1. Izglītības kvalitātes pašvērtēšanas pilnveide un akreditācijas ekspertu kompetences paaugstināšana;
2. EQAVET pasākumu nodrošināšana un indikatoru ieviešana;
3. Izglītības kvalitātes monitoringa īstenošana;
4. Atbalsts izglītības iestāžu vadības darba pilnveidei.
Lai īstenotu kvalitātes dienesta mērķi – nodrošināt kvalitatīvu un tiesisku izglītību, veicot izglītības kvalitātes monitoringu un sniedzot atbalstu izglītības procesa īstenošanā – 2015. gadā īpaša uzmanība pievērsta izglītības kvalitātes pašvērtēšanas pilnveidei un akreditācijas ekspertu kompetences paaugstināšanai. Veicinot vienotu pieeju izglītības kvalitātes vērtēšanas procesam valstī, tiks izstrādāti metodiskie materiāli izglītības iestāžu pašvērtēšanai, ekspertu rokasgrāmata, kā arī organizēti vairāki akreditācijas ekspertu kursi.
Nozīmīgi kvalitātes dienesta darba uzdevumi saistās ar EQAVET (Eiropas kvalitātes nodrošināšanas ietvarstruktūra profesionālajā izglītībā un profesionālajā tālākizglītībā) pasākumiem. Akreditācijas procesā Latvijā tiks ieviesti EQAVET profesionālās izglītības kvalitātes novērtēšanas indikatori, savukārt 2015. gada 17. un 18. jūnijā prezidentūras Eiropas Savienībā ietvaros Latvijā notiks 6. starptautiskais EQAVET forums.
Nemainīgi būtiska kvalitātes dienesta funkcija ir izglītības kvalitātes monitorings, kura ietvaros akreditācijas procesā tiks aktualizēti audzināšanas un karjeras izglītības jautājumi. Vienlaikus turpināsies darbs pie izglītības iestāžu vadītāju novērtēšanas sistēmas izveides. Apzinoties, ka mūsdienās izglītības iestādes vadītājs savā darbā apvieno vairākās komplicētas funkcijas un viņam ir nepieciešams mērķtiecīgs atbalsts, kas ietver ne tikai administratīva un pedagoģiska rakstura jautājumu izskaidrošanu, bet arī nepieciešamību veicināt līdera prasmju un stratēģiskā skatījuma veidošanos, izstrādāta izglītības iestāžu vadītāju apmācības programma, kura tika īstenota Zemgales plānošanas reģionā un ir guvusi lielu atsaucību un interesi. Šobrīd kvalitātes dienests ir atvērts sadarbībai, piedāvājot iespēju piedalīties šajos kursos citu reģionu izglītības iestāžu vadītājiem.
2015. gadā kvalitātes dienests arī sniegs ieteikumus un atbalstu izglītības procesa kvalitatīvai un tiesiskai īstenošanai, īpašu uzmanību pievēršot mācību sasniegumu vērtēšanai, kā arī skolēnu ar speciālajām vajadzībām integrēšanas procesam vispārējās izglītības iestādēs.
Turpināsies dalība ESF projektā „Nozaru kvalifikācijas sistēmas izveide un profesionālās izglītības efektivitātes un kvalitātes paaugstināšana”, izstrādājot rokasgrāmatu ārpus formālās izglītības sistēmas apgūtās profesionālās kompetences novērtēšanai, organizējot seminārus izglītības iestādēm un ekspertiem. Savukārt ES programmas “Intelligent Energy Europe” projektā „BUILD UP Skills FORCE” projekta ietvaros kvalitātes dienests veidos izglītības programmas Latvijas energoefektīvu ēku celtnieku būvniecības prasmju pilnveidei.
Lai iegūtu izglītības politikas veidošanai un īstenošanai nepieciešamo informāciju, kvalitātes dienests 2015. gadā veiks vairākas analītiskās izpētes, tostarp par pilsoniskajām vērtībām mācību un audzināšanas procesā, bilingvālo izglītību augstākās izglītības iestādēs, nacionālo identitāti un sabiedrības saliedētību pamatizglītībā un vidējā izglītībā Latvijā, kā arī apkopos informāciju par izglītojamo kavējumiem un obligātā izglītības vecuma bērniem, kas nav reģistrēti izglītības iestādēs. Tāpat kvalitātes dienests piedalīsies Valsts izglītības informācijas sistēmas funkcionalitātes pilnveidē, turpinās izglītības iestāžu, zinātnisko institūciju un bērnu uzraudzības pakalpojuma sniedzēju reģistrāciju, pedagogu privātprakses uzsākšanas sertifikātu izsniegšanu, lems par atļaujām iepriekš sodītajām personām strādāt izglītības iestādē, kā arī sniegs atbalstu vispārējās izglītības un profesionālās izglītības programmu izstrādē un licencēšanā.
Kvalitātes dienesta darba plāns 2015. gadam pieejams šeit.
Informācija:
Licencēšanas un reģistru departamenta
Vecākā eksperte
Jana Veinberga
jana.veinberga@ikvd.gov.lv
tālr. 67358077