Cilvēki pie datoriem, Līdzfinansē Eiropas Savienība, Nacionālā ttīstības plāna logo

2024. gada 1. novembrī Izglītības kvalitātes valsts dienests (kvalitātes dienests) parakstījis līgumu ar Valsts izglītības attīstības aģentūru par iesaisti ESF+ projekta Nr. 4.2.4.2/1/24/I/001 ”Atbalsts pieaugušo individuālajās vajadzībās balstītai pieaugušo izglītībai” īstenošanā.

Paredzēts, ka projekta ietvaros kvalitātes dienests sniegs atbalstu pieaugušo formālās un neformālās izglītības kvalitātes novērtēšanas sistēmas izveidei, izstrādājot vienotu metodiku pieaugušo izglītības kvalitātes uzraudzībai, sniedzot metodisko atbalstu izglītības iestādēm, kā arī veicot pieaugušo izglītības īstenotāju un programmu īstenošanas izvērtējumu/uzraudzību.

Kvalitātes dienests iesaistīts projektā kā sadarbības partneris, lai pieaugušo izglītības pakalpojumu sniedzējiem attīstītu izpratni par izglītības kvalitāti, iestrādātu izglītības kvalitātes nodrošināšanas principus ikdienas darba procesos. Līdztekus tiks veiktas pārbaudes izglītības iestādēs, sagatavots izvērtējums par izglītības iestāžu un izglītības programmu saturisko atbilstību normatīvo aktu prasībām, pārbaudes akti, kā arī informācija par pēckontroles pasākumu rezultātiem.

ESF+ Projekts ”Atbalsts pieaugušo individuālajās vajadzībās balstītai pieaugušo izglītībai” ir Valsts izglītības attīstības aģentūras īstenotā ESF projekta “Nodarbināto personu profesionālās kompetences pilnveide” jeb “Mācību pieaugušajiem” Nr. 8.4.1.0/16/I/001 turpinājums. Projekta mērķis ir nodarbināto prasmju paaugstināšana un profesionālās kvalifikācijas ieguve vai pārkvalifikācija, lai uzlabotu darba spēka kvalitāti un kapacitāti, pilnveidotu nodarbināto personu profesionālo kompetenci atbilstoši darba tirgus vajadzībām, veicinātu nodarbināto spēju efektīvāk pielāgoties mainīgajiem darba apstākļiem, tādējādi nodrošinot nodarbināto noturību darba tirgū, kā arī līdzdalības palielināšana pieaugušo izglītībā un pieaugušo izglītības kvalitātes uzraudzības sistēmas izveide.

Projekta mērķa grupa ir pilngadīgas nodarbinātas personas, prioritāri atbalsta sniegšana paredzēta nodarbinātajiem ar zemu izglītības līmeni (pabeigta vai nepabeigta pamatizglītība vai vispārējā vidējā izglītība), nodarbinātajiem vecumā no 50 gadiem, kā arī bēgļiem un personām ar alternatīvo statusu. Projektā būs pieejams atbalsts arī ārpus formālās izglītības sistēmas apgūtās profesionālās kompetences novērtēšanai. Lai sekmētu personu iesaisti un veicinātu motivāciju mācīties, projektā būs pieejami atbalsta pasākumi mācību šķēršļu pārvarēšanai - atbalsts reģionālajai mobilitātei, atbalsts dzīvojamās telpas īres vai ar dzīvošanu dienesta viesnīcā saistīto izdevumu kompensācijai, asistenta, ergoterapeita vai surdotulka pakalpojumi, atbalsts bērnu vecumā līdz septiņiem gadiem uzraudzības pakalpojumu nodrošināšanai, kā arī mērķstipendijas piešķiršana. Mācību piedāvājums tiks veidots sniedzot atbalstu profesionālās tālākizglītības programmu, tai skaitā modulāro profesionālās tālākizglītības programmu apguvei, profesionālās pilnveides izglītības programmu apguvei, modulārās profesionālās izglītības programmu moduļu vai moduļu kopu apguvei, studiju moduļu vai studiju kursu apguvei augstskolā vai koledžā, neformālās izglītības programmu apguvei. Projekta mērķa grupai tiks sniegti arī karjeras atbalsta pakalpojumi – personu zināšanu, kompetenču un prasmju novērtēšana, iespēja pieteikties karjeras konsultācijām, izveidot karjeras attīstības plānu.

Ministru kabineta 2024. gada 7. maija noteikumi Nr. 283 "Eiropas Savienības Kohēzijas politikas programmas 2021.-2027. gadam 4.2.4. specifiskā atbalsta mērķa "Veicināt mūžizglītību, jo īpaši paredzot elastīgas kvalifikācijas paaugstināšanas un pārkvalificēšanās iespējas visiem, ņemot vērā digitālās prasmes, labāk paredzot pārmaiņas un jaunas prasības pēc prasmēm, kas balstītas uz darba tirgus vajadzībām, atvieglojot karjeras maiņu un sekmējot profesionālo mobilitāti" 4.2.4.2. pasākuma "Atbalsts pieaugušo individuālajās vajadzībās balstītai pieaugušo izglītībai" īstenošanas noteikumi"