Kvalitātes dienesta veiktās neattaisnoto mācību stundu kavējumu analītiskās izpētes rezultāti liecina, ka no 1765 aptaujātajiem skolēniem vismaz vienu mācību stundu nedēļā neattaisnoti kavē katrs ceturtais. Analītiskās izpētes gaitā tika aptaujāti 6., 9. un 11.klašu skolēni no 64 izglītības iestādēm visā Latvijā.
Biežāk minētais mācību stundu kavējumu iemesls, ko norādījuši tie 388 skolēni, kas atzinuši, ka kavē skolu vismaz vienu stundu nedēļā, ir slikta pašsajūta vai ārsta apmeklējums. Pirmo mācību stundu izglītojamie mēdz neapmeklēt, jo vēlas izgulēties. Diezgan bieži mācību stundu neapmeklēšanas iemesls ir saistīts ar sabiedrisko transportu (tehniskas problēmas, sastrēgumi). Tāpat bieži tiek norādīts, ka izglītojamais nav ieradies izglītības iestādē, jo ir problēmas (konflikti) ģimenē. Arī ārpusstundu nodarbības (sporta sacensības, teātris u.c. aktivitātes) ir visai biežs mācību stundu kavējumu iemesls.
Visu 1765 aptaujāto skolēnu atbildes par savu un savu klasesbiedru kavējumu iemesliem liecina, ka būtiski izglītojamā mācību stundu apmeklētību ietekmē mācību stundu pasniegšanas veids, mācību satura izpratne, savstarpējās attiecības (konflikti) ar pedagogiem un skolasbiedriem, attiecības ģimenē, kā arī apstāklis, ka vecāki ļauj saviem bērniem neapmeklēt izglītības iestādi. Vecāku vai bērnu likumisko pārstāvju neiesaistīšanās, bezatbildība un vienaldzība ir arī visbiežāk minētā problēma, ar kādu izglītības iestādēm nākas saskarties skolēnu neattaisnoto mācību stundu kavējumu uzskaitē un novēršanā.
Kvalitātes dienesta ieskatā jāveicina skolas, vecāku un pašvaldības sadarbība, lai mācību stundu kavēšana nekļūtu sistemātiska, tādējādi negatīvi ietekmējot gan kavētāja sekmes, gan izglītības kvalitāti kopumā. Tāpat būtu nepieciešams veikt grozījumus normatīvajos aktos par kārtību, kādā izglītības iestāde informē izglītojamo vecākus, pašvaldības vai valsts iestādes, ja izglītojamais bez attaisnojoša iemesla neapmeklē izglītības iestādi[1], ieviešot regulāru mācību stundu kavējumu uzskaites un novēršanas monitoringu valsts līmenī (vismaz reizi gadā apkopojot informāciju par tiem izglītojamiem, kuri kavē vairāk nekā trīs mācību dienas pirmsskolas izglītības iestādi vai vairāk nekā 20 mācību stundas semestrī vispārējās izglītības iestādi). Tāpat Kvalitātes dienests rosina, ka skolām ir jāinformē pašvaldība gadījumos, ja tiek kavēts minētais stundu skaits un skolai nav izdevies novērst kavējumu, kā arī ir jāparedz noteikts termiņš, kādā vecāki informē izglītības iestādi, ka bērns neieradīsies.
Ziņojums par analītisko izpēti „Vispārējās izglītības iestāžu izglītojamo kavējumi un rīcība to novēršanai” (2014.gada septembris)
Informatīvs slaids Izglītojamo aptauja par neattaisnotajiem kavējumiem vispārējās izglītības iestādēs
[1] Ministru kabineta 01.02.2011. noteikumi Nr.89 „Kārtība, kādā izglītības iestāde informē izglītojamo vecākus, pašvaldības vai valsts iestādes, ja izglītojamais bez attaisnojoša iemesla neapmeklē izglītības iestādi”.
Izglītības kvalitātes valsts dienests ikvd@ikvd.gov.lv67222504