Kvalitātes dienests, iepazīstoties ar Latvijas Universitātes (turpmāk – LU) veikto situācijas izvērtējumu saistībā ar doktora zinātnisko grādu piešķiršanu mākslas zinātnes nozarē, atzīst, ka dienestam adresētā vēstule satur vērā ņemamu argumentāciju par situācijas veidošanos un raksturu, tomēr būtībā nesniedz skaidru atbildi par LU darbību, piešķirot doktora zinātnisko grādu mākslas zinātnes nozarē, tostarp apvienotās Literatūrzinātnes, folkloristikas un mākslas zinātnes promocijas padomes darbības tiesiskumu un – attiecīgi – par konkrētajām personām izsniegto doktora diplomu tiesiskumu.

LU norāda uz Latvijas Zinātnes padomes (turpmāk – LZP) izstrādātā zinātņu nozaru un apakšnozaru saraksta rekomendējošo raksturu un tā atsevišķu sadaļu neatbilstību mūsdienu faktiskajai situācijai, tomēr LU nav argumentējusi, kāds ir tiesiskais pamatojums LU izvēlētajai rīcībai doktora zinātnisko grādu piešķiršanas procesā. Arī LU vēstulē norādītajos starptautiskajos dokumentos mākslas zinātnes nozare ir uzskatāma par patstāvīgu zinātnes nozari. Turklāt LU nav paskaidrojusi sasaisti starp doktora studiju programmas „Filoloģija” apguvi un iespēju personai pēc minētās programmas apguves iegūt doktora zinātnisko grādu mākslās. Turklāt filoloģija un māksla pieder pie atšķirīgiem studiju virzieniem.

LU uzskata, ka valsts deleģējusi tai doktora zinātnisko grādu piešķiršanas tiesības doktora studiju programmās, nevis zinātnes nozarēs. Tomēr doktora studiju programmas akreditācija un promocijas tiesību piešķiršana nav tieši saistītas. Turklāt praksē nav pieļaujama situācija, kad vienai augstskolai deleģējums tiek dots pēc zinātnes nozarēm, bet otrai pēc doktora studiju programmām. Tā kā Ministru kabineta 2005.gada 27.decembra noteikumi Nr.1000 nosaka augstskolas un zinātnes nozares, kurās tām tiek deleģētas promocijas tiesības, tad gadījumā, ja doktora studiju programmas akreditācija būtu saistīta ar promociju, šādi noteikumi nebūtu nepieciešami. Tādējādi sistēmiska tiesību normu analīze ļauj secināt, ka doktora zinātniskais grāds tiek piešķirts zinātnes nozarē, ievērojot augstskolas īstenotās doktora studiju programmas akreditācijas laiku.

LU pauž viedokli, ka tā ir tiesīga veidot promocijas padomi, nosakot tās lielumu un skaitliskā sastāva sadalījumu starp konkrētās zinātnes nozares un apakšnozares speciālistiem, kurus iekļaut promocijas padomes sastāvā, tomēr LU nav ņēmusi vērā apstākli, ka vismaz pieciem promocijas padomes sastāvā esošajiem zinātniekiem jābūt LZP eksperta tiesībām attiecīgajā zinātnes nozarē.

Kvalitātes dienests, ievērojot apstākli, ka LU nav tiesību piešķirt doktora grādus mākslas zinātnē un nav pamata attiecīgās apvienotās promocijas padomes izveidei un darbībai, uzdeva LU rektoram Mārcim Auziņam līdz 2014.gada 10.februārim nodrošināt LU Literatūrzinātnes, folkloristikas un mākslas zinātnes promocijas padomes turpmākas darbības tiesiskumu, saņemot attiecīgu deleģējumu, kā arī sakārtot doktora zinātnisko grādu piešķiršanu mākslas zinātnes nozarē, tai skaitā attiecībā uz konkrētajām personām piešķirtajiem doktora grādiem.

   Informācija    Izglītības kvalitātes valsts dienests    67222504    ikvd@ikvd.gov.lv