17. un 18. jūnijā Jūrmalā notika plaša domu apmaiņa par profesionālās izglītības kvalitāti, tās novērtēšanu un iespējām pilnveidot profesionālās izglītības kvalitātes novērtēšanas principus Eiropas valstīs – 6. ikgadējais Eiropas kvalitātes nodrošināšanas profesionālajā izglītībā un profesionālajā tālākizglītībā (EQAVET) forums.

Atklājot forumu, Izglītības kvalitātes valsts dienesta vadītāja Inita Juhņēviča uzsvēra, ka Latvijas lielākā vērtība ir tās cilvēki un viņu darba tikums. „Esmu pārliecināta, ka forumā mūs vieno kopīga izpratne par kvalitatīvas izglītības, it īpaši profesionālās izglītības, nozīmi. Kvalitatīva izglītība ietekmē mūsu dzīves kvalitāti, tā nodrošina katras valsts ekonomisko izaugsmi un attīstību. Tādēļ ir būtiski, lai visas iesaistītās puses nonāktu pie vienotas izpratnes par aspektiem, kas veido kvalitatīvu izglītību, un priekšnoteikumiem, kas palīdz to sasniegt.” Savukārt EQAVET sekretariāta vadītājs Šons Fīriks atzīmēja, ka profesionālajai izglītībai Eiropā jākļūst atraktīvai un elastīgai, lai pārliecinātu potenciālos audzēkņus, ka tās iegūšana attīstīs nepieciešamās prasmes un ļaus veiksmīgi iekļauties darba tirgū.

Pirmajā foruma dienā tika pārrunāta EQAVET kritērijiem atbilstošas profesionālās izglītības iestāžu kvalitātes novērtēšanas sistēmas ieviešanas gaita Eiropas valstīs, uzklausot Somijas, Nīderlandes, Rumānijas un citu valstu pieredzi. Dalībnieki vairākās darba grupās diskutēja par darba devēju lomu profesionālās izglītības kvalitātes novērtēšanas procesā un iespējām pilnveidot sadarbību ar darba devējiem, lai profesionālā izglītība spētu pielāgoties strauji mainīgā darba tirgus prasībām. Tāpat darba grupās apsprieda iespējas, kā pilnvērtīgi un vispusīgi novērtēt tālmācības formā īstenoto izglītības programmu kvalitāti.

Foruma dalībnieki tika iepazīstināti arī ar 2013.–2015. gada darba rezultātiem, īstenojot EQAVET darba programmu, un strādāja pie jaunas darba programmas 2016.–2017. gadam, diskutējot par mērķiem un aktivitātēm, kas šajā laika periodā jāīsteno EQAVET sadarbības tīkla ietvaros. Varēja vērot arī vairāku, ar profesionālās izglītības novērtēšanu saistītu Eiropas Savienības projektu rezultātu prezentācijas, piemēram, par tiešsaistes pašnovērtēšanas sistēmu profesionālās izglītības iestādēm, kvalitātes kultūru, kā arī kvalitātes novērtēšanu finanšu sektora darbinieku apmācībā. Kvalitātes novērtēšanas kultūra kā nozīmīgs profesionālās izglītības īstenošanas aspekts bieži tika pieminēts arī foruma darba grupu sarunās.

EQAVET jeb Eiropas kvalitātes nodrošināšanas ietvarstruktūra ir sadarbības tīkls, kas apvieno ES dalībvalstis, sociālos partnerus un Eiropas Komisiju, lai izveidotu un ieviestu vienotus kritērijus profesionālās izglītības un profesionālās tālākizglītības kvalitātes nodrošināšanai. Latvijā EQAVET un vienoto profesionālās izglītības kvalitātes novērtēšanas rādītāju ieviešanu kopš 2013. gada koordinē Izglītības kvalitātes valsts dienests.

Forumu organizēja Eiropas Komisija un EQAVET sekretariāts sadarbībā ar Izglītības kvalitātes valsts dienestu. Tajā piedalās Eiropas Komisijas, EQAVET sekretariāta, Eiropas Profesionālās izglītības attīstības centra (CEDEFOP), ES aģentūras „European Training Foundation” (ETF), Izglītības kvalitātes valsts dienesta, kā arī EQAVET dalībvalstu izglītības politikas veidotāju, EQAVET koordinatoru, Latvijas izglītības iestāžu un sociālo partneru pārstāvji.

Papildu informācija www.eqavet.eu un www.ikvd.gov.lv

 

Informāciju sagatavoja:

Izglītības kvalitātes valsts dienesta vecākā eksperte

Jana Veinberga,

E-pasts: jana.veinberga@ikvd.gov.lv