Izglītības kvalitātes valsts dienestā notikusi pirmā Iepriekš sodīto pedagogu izvērtēšanas komisijas sēde, kurā izskatīja sešu personu iesniegumus ar lūgumu piešķirt atļauju strādāt par pedagogu. Izvērtējot dokumentus un uzklausot to iesniedzēju argumentus, trīs personām ar pedagoga izglītību un kvalifikāciju, kā arī dzēstu vai noņemtu sodāmību, atļauja tika piešķirta, divas personas netika vērtētas, bet vienai atļauja tika atteikta.
Tā kā pedagogam būtiska ir ne vien profesionālā kvalifikācija, bet arī personības raksturojums un atbilstība ētikas normām, komisija nolēma atteikt atļauju personai, kura sodīta par vairākkārtīgi izdarītiem tīšiem kriminālpārkāpumiem, un nevērtēja personas, kuras izdarījušas sevišķi smagus (smagus) noziegumus, jo šādā gadījumā komisijai nav tiesību izvērtēt un lemt par atļauju strādāt par pedagogu. Vienlaikus kvalitātes dienests informēs izglītības iestāžu vadītājus par pienākumu pārtraukt darba tiesiskās attiecības ar tiem pedagogiem, kuri šobrīd strādā ar izglītojamiem, bet nav saņēmuši atļauju to darīt.
Izglītības likuma 50. pantā noteikts, ka par pedagogu nedrīkst strādāt personas, kas sodītas par tīša noziedzīga nodarījuma izdarīšanu, izņemot gadījumu, kad pēc sodāmības dzēšanas vai noņemšanas saņemta atļauja strādāt par pedagogu. Atbildība par šādu personu izvērtēšanu un atļaujas izsniegšanu uzticēta kvalitātes dienestam un Iepriekš sodīto pedagogu izvērtēšanas komisijai. Tā ir jauna kvalitātes dienesta funkcija, kuras pildīšana sākta no 2015. gada 1. janvāra.
Iepriekš sodīto pedagogu izvērtēšanas procedūru nosaka Ministru kabineta 2014. gada 15. aprīļa noteikumi Nr. 195 „Kārtība, kādā tiek izvērtēts, vai atļauja strādāt par pedagogu personai, kas bijusi sodīta par tīšu kriminālpārkāpumu vai mazāk smagu noziegumu, nekaitēs izglītojamo interesēm”. Komisija, kuras sastāvā ir kvalitātes dienesta, Izglītības un zinātnes ministrijas, Valsts policijas, Ģenerālprokuratūras, Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas, Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības, biedrības „Vecāki par izglītību” pārstāvji, iepazīstas ar iesniegtajiem dokumentiem, uzklausa pedagogus un sagatavo atzinumus. Uz šo atzinumu pamata kvalitātes dienests pieņem lēmumu par atļaujas izsniegšanu, ja tiek konstatēts, ka pedagoga rīcība neradīs kaitējumu izglītojamo interesēm, par atļaujas izsniegšanu ar ierobežojumiem strādāt par pedagogu atsevišķās izglītības mērķgrupās, vai par atteikumu izsniegt atļauju, ja tiek konstatēts, ka pedagoga rīcība kaitēs izglītojamo interesēm.
Izvērtējot, vai atļauja veikt pedagoga darbu nekaitēs izglītojamo interesēm, komisija un kvalitātes dienests ņem vērā pārkāpumu raksturu un personas attieksmi pret to, personas darbību pēc sodāmības dzēšanas vai noņemšanas, risku izglītojamo drošībai, intelektuālajai un fiziskajai attīstībai, iespējamu jauna noziedzīga nodarījuma un kaitējuma risku, kā arī to, vai atļaujas izsniegšana nav pretrunā ar Izglītības likumā un Bērnu tiesību aizsardzības likumā noteiktajiem ierobežojumiem strādāt par pedagogu izglītības iestādēs. Izsniegtā atļauja tiks pārskatīta, ja kvalitātes dienesta rīcībā nonāks informācija, ka pedagogs kaitē vai var kaitēt izglītojamo interesēm.
Izglītības kvalitātes valsts dienests