2022. gada 5. martā stājās spēkā steidzamības kārtībā pieņemtais Ukrainas civiliedzīvotāju atbalsta likums. Ar likumu netiek atcelta vai mainīta patvēruma pieteikšanas un izskatīšanas procedūra, bet gan noteikts papildu mehānisms, kādā Ukrainas iedzīvotāji varēs ātri saņemt nepieciešamo atbalstu, uzturēšanās un darba tiesības Latvijā.
Likumprojekts nosaka, ka nepilngadīgiem Ukrainas civiliedzīvotājiem tiesības uz izglītības ieguvi ir tādā pat kārtībā un apjomā kā nepilngadīgam patvēruma meklētājam atbilstoši normatīvajiem aktiem par patvēruma meklētāju tiesībām uz izglītību. Vienlaikus likumprojekts, atšķirībā no Patvēruma meklētāju likuma regulējuma, paredz, ka Ukrainas civiliedzīvotājiem tiek nodrošinātas iespējas iegūt izglītību ne tikai valsts valodā, bet arī mazākumtautību valodā. Tā kā normatīvie akti, kas regulē patvēruma meklētāju tiesības uz izglītību neregulē jautājumu attiecībā uz 1,5 līdz 5 gadu veco bērnu izglītības nodrošināšanu, likumprojekts nosaka, ka nepilngadīgiem Ukrainas civiliedzīvotājiem ir tiesības iegūt pirmsskolas izglītību tās pašvaldības teritorijā, kur atrodas bērna dzīvesvieta. Vienlaikus piedāvātais regulējums paredz, ka nepilngadīgais Ukrainas civiliedzīvotājs, iegūstot izglītību, nekārto attiecīgajā izglītības pakāpē noteiktos valsts pārbaudes darbus.
Likumprojekts arī paredz, ka Ukrainas civiliedzīvotājs, kurš nevar dokumentāli pierādīt savas iegūtās izglītības atbilstību pedagoga amatam izvirzītajām prasībām, ir tiesīgs strādāt par pedagogu, ja viņš piedalās tikai nepilngadīgu Ukrainas civiliedzīvotāju izglītības procesa īstenošanā. Šāds regulējums nodrošinās iespējas strādāt atbilstoši savai profesionālajai kvalifikācijai arī situācijā, kad ārkārtējo apstākļu rezultātā personai nav iespēju noteiktā kārtībā Latvijas Republikā atzīt savu iegūto kvalifikāciju. Vienlaikus šādas tiesības strādāt reglamentētajā profesijā persona iegūst tikai tad, ja tā piedalās tikai nepilngadīgu Ukrainas civiliedzīvotāju izglītības procesa īstenošanā. Vienlaikus likumprojekts paredz, ka Ukrainas civiliedzīvotāji ir tiesīgi sniegt bērna uzraudzības pakalpojumus, neņemot vērā normatīvajos aktos noteiktās prasības bērna uzraudzības pakalpojumu sniedzējiem, ja šie pakalpojumi tiek sniegti tikai attiecībā uz nepilngadīgiem Ukrainas civiliedzīvotājiem.
Likumprojekts paredz, ka Ukrainas civiliedzīvotāju pieteikumus par nepieciešamo saņemamo atbalstu, tai skaitā, par izmitināšanas, uztura, pirmās nepieciešamības preču, veselības aprūpes pakalpojumu, bērnu izglītības nodrošināšanas vajadzību pieņem sadarbības teritorijas civilās aizsardzības komisija un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests.