Izglītojamo vasaras brīvlaiks maina ierasto izglītības iestādes darba ritmu. Tomēr tas nenozīmē, ka izglītības iestādes var pārtraukt savu darbību.
Izglītības iestāde arī vasaras brīvlaikā turpina savu darbību, pievēršoties dažādu jautājumu risināšanai, tostarp komplektē personālresursus jaunajam mācību gadam, pieņem darbā pedagogus un citus darbiniekus, risina dažādus saimnieciska rakstura jautājumus. Par minēto personālresursu komplektāciju liecina, piemēram, Ministru kabineta noteikumu Nr. 836 „Pedagogu darba samaksas noteikumi” 18. punktā noteiktais, ka „Vispārējās izglītības, profesionālās izglītības un interešu izglītības iestāžu pedagogiem, kas pieņemti darbā vasaras brīvlaikā, līdz mācību gada sākumam darba algu aprēķina atbilstoši viena mēneša darba algas likmei.”
Šis laiks ir arī piemērots, lai organizētu dažādus pasākumus izglītības iestādes pedagogiem, piemēram, pedagogu profesionālās kvalifikācijas pilnveidi (saskaņā ar Ministru kabineta noteikumu Nr. 431 „Pedagogu profesionālās kvalifikācijas pilnveides kārtība” 4. punktā noteikto pedagogs plāno profesionālās kvalifikācijas pilnveidi sadarbībā ar tās izglītības iestādes vadītāju, kurā pedagogs strādā).
Ievērojot apstākli, ka Izglītības likuma 52. panta 2. punkts nosaka, ka pedagogam ir tiesības saņemt valsts garantētu apmaksātu ikgadējo astoņu nedēļu atvaļinājumu, tad saprotams, ka vasaras brīvlaiks ir arī pedagogu atvaļinājumu laiks. Lai rastu optimālāko risinājumu izglītības iestādes darbības nepārtrauktībai, ir svarīgi laikus pievērsties ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu plānošanai, tostarp izglītības iestādes vadītāja atvaļinājuma un aizvietošanas plānošanai.
Izglītības iestādes vadītājam sadarbībā ar izglītības iestādes dibinātāju ir jāizvērtē, kā nodrošināma izglītības iestādes darbība viņa prombūtnes laikā, proti, jāizvērtē, kuram no izglītības iestādes darbiniekiem var uzdot izglītības iestādes vadītāja pienākumu pildīšanu, kā arī sadarbībā ar izglītības iestādes dibinātāju jānosaka izglītības iestādes darba režīms vasaras brīvlaikā.
Izglītības iestādes darbības nepārtrauktība ir svarīga arī izglītojamajiem, jo nereti tieši brīvlaikā tiek risināti jautājumi, piemēram, par dzīvesvietas maiņu, kas var nozīmēt arī izglītības iestādes maiņu, tiek risināti jautājumi arī par izglītību apliecinošu dokumentu dublikātu un dažādu izziņu izsniegšanu u.tml.
Līdz ar to izglītības iestādes vadībai ir jānodrošina, lai izglītības iestāde būtu pieejama privātpersonām arī vasaras brīvlaikā, tostarp tai jāspēj normatīvajos aktos noteiktā termiņā sniegt atbildes uz saņemtajiem iesniegumiem, kā arī organizēt pieprasīto dokumentu izsniegšanu.
Informāciju sagatavoja Izglītības kvalitātes valsts dienesta Licencēšanas un reģistru departamenta direktora vietnieks Jānis Mihailovs 67507833 janis.mihailovs@ikvd.gov.lv